AVX Corporation KC3225A48.0000C30E00
KC3225A48.0000C30E00 picture photo
Mfg. Part Number
KC3225A48.0000C30E00
Brief Description
OSC XO 48.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC3225A48.0000C30E00.pdf
Availability of KC3225A48.0000C30E00
QUANTITY
KC3225A48.0000C30E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC3225A48.0000C30E00
Internal Part NumberEIS-KC3225A48.0000C30E00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesKyocera Clock Oscillators
TypeXO (Standard)
Frequency48MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)8mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC3225A48.0000C30E00
Related LinksKC3225A48., KC3225A48.0000C30E00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC3225A48.0000C30E00 Details Description
Related parts for KC3225A48.0000C30E00
CAP ALUM 820UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25 OHM 5% 25W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 24POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN UHF PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7.5A 115V datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE PLSTC CS TERM 4A datasheet.pdf