AVX Corporation KC3225A48.0000C3GE00
KC3225A48.0000C3GE00 picture photo
Mfg. Part Number
KC3225A48.0000C3GE00
Brief Description
OSCILLATOR XO 48.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC3225A48.0000C3GE00.pdf
Availability of KC3225A48.0000C3GE00
QUANTITY
KC3225A48.0000C3GE00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC3225A48.0000C3GE00
Internal Part NumberEIS-KC3225A48.0000C3GE00
TypeXO (Standard)
Frequency48MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)8mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC3225A48.0000C3GE00
Related LinksKC3225A48., KC3225A48.0000C3GE00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC3225A48.0000C3GE00 Details Description
Related parts for KC3225A48.0000C3GE00
RES SMD 3.32KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP SC70-3 datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 39 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
ANT WHIP AB 1/4 1540MHZ datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf