AVX Corporation KC3225K66.6667C1GE00
KC3225K66.6667C1GE00 picture photo
Mfg. Part Number
KC3225K66.6667C1GE00
Brief Description
OSC XO 66.6667MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC3225K66.6667C1GE00.pdf
Availability of KC3225K66.6667C1GE00
QUANTITY
KC3225K66.6667C1GE00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC3225K66.6667C1GE00
Internal Part NumberEIS-KC3225K66.6667C1GE00
TypeXO (Standard)
Frequency66.6667MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)18mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC3225K66.6667C1GE00
Related LinksKC3225K66., KC3225K66.6667C1GE00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC3225K66.6667C1GE00 Details Description
Related parts for KC3225K66.6667C1GE00
LED 5MM 2-HI MATING RED PC MOUNT datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS R/A 30GOLD SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 9K OHM 5% 5W datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220 datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 60 POS .050 PCI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 0.056UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf