Murata Electronics North America KC355QD72J224KH01K
KC355QD72J224KH01K picture photo
Mfg. Part Number
KC355QD72J224KH01K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 630V X7T 2220
Datasheet Download
KC355QD72J224KH01K.pdf
Availability of KC355QD72J224KH01K
QUANTITY
KC355QD72J224KH01K Order Process
Ship out your order
Specifications of KC355QD72J224KH01K
Internal Part NumberEIS-KC355QD72J224KH01K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKC3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7T
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC355QD72J224KH01K
Related LinksKC355QD72, KC355QD72J224KH01K Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
KC355QD72J224KH01K Details Description
Related parts for KC355QD72J224KH01K
CONN FLANGED SPADE #10 14-16AWG datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 70A TO-264 datasheet.pdf
RES 58.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 50A D2PAK datasheet.pdf
CONN HDR 53POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf