AVX Corporation KC5032A156.250C20E00
KC5032A156.250C20E00 picture photo
Mfg. Part Number
KC5032A156.250C20E00
Brief Description
OSC XO 156.25MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC5032A156.250C20E00.pdf
Availability of KC5032A156.250C20E00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KC5032A156.250C20E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC5032A156.250C20E00
Internal Part NumberEIS-KC5032A156.250C20E00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesKC5032A-C2, Kyocera
PackagingDigi-Reel®
TypeXO (Standard)
Frequency156.25MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)25mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC5032A156.250C20E00
Related LinksKC5032A156, KC5032A156.250C20E00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC5032A156.250C20E00 Details Description
Related parts for KC5032A156.250C20E00
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC MICRO MANAGER 10% 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
ANTENNA 2DB INTERNAL 2.4GHZ datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 416 OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
SGE-225-2-6100 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
CABLE 15POS .100 JUMPER 6 INCH datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 2.0 8 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf