AVX Corporation KC5032A60.0000C1GE00
KC5032A60.0000C1GE00 picture photo
Mfg. Part Number
KC5032A60.0000C1GE00
Brief Description
OSCILLATOR XO 60.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC5032A60.0000C1GE00.pdf
Availability of KC5032A60.0000C1GE00
QUANTITY
KC5032A60.0000C1GE00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC5032A60.0000C1GE00
Internal Part NumberEIS-KC5032A60.0000C1GE00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesKC5032A-C1, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency60MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)17mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC5032A60.0000C1GE00
Related LinksKC5032A60., KC5032A60.0000C1GE00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC5032A60.0000C1GE00 Details Description
Related parts for KC5032A60.0000C1GE00
FOOT CYLINDRICAL 0.591" DIA BLK datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 10% 2924 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A PPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 16.424K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068 UF 5 % 1600 VDC datasheet.pdf