AVX Corporation KC5032K20.0000C1GE00
KC5032K20.0000C1GE00 picture photo
Mfg. Part Number
KC5032K20.0000C1GE00
Brief Description
OSC XO 20.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC5032K20.0000C1GE00.pdf
Availability of KC5032K20.0000C1GE00
QUANTITY
KC5032K20.0000C1GE00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC5032K20.0000C1GE00
Internal Part NumberEIS-KC5032K20.0000C1GE00
FamilyOscillators
SeriesKC5032K, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency20MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)3.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.047" (1.20mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)5µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC5032K20.0000C1GE00
Related LinksKC5032K20., KC5032K20.0000C1GE00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC5032K20.0000C1GE00 Details Description
Related parts for KC5032K20.0000C1GE00
IC DRVR ECL QUAD 2.5V/3.3V 24QFN datasheet.pdf
CONN SPRING 26POS DUAL .370 SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC R6 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 310MA 1.55 OHM datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
DOUBLE POLE STRAIGHT PC ADAPTOR datasheet.pdf
DIODE HYPERFAST 15A 600V DPAK datasheet.pdf
CAP CER 150PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf