E-Switch KC58A13.001NPS
KC58A13.001NPS picture photo
Mfg. Part Number
KC58A13.001NPS
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SP-4 POS NON SHORT
Datasheet Download
KC58A13.001NPS.pdf
Availability of KC58A13.001NPS
QUANTITY
KC58A13.001NPS Order Process
Ship out your order
Specifications of KC58A13.001NPS
Internal Part NumberEIS-KC58A13.001NPS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationKC Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
SeriesKC
Number of Positions4
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP4T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating350mA (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length13.00mm
Angle of Throw90°
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishSilver
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
Features-
Depth Behind Panel14.20mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 9.80mm Dia
Operating Force, Torque800 g-cm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC58A13.001NPS
Related LinksKC58A13, KC58A13.001NPS Datasheet, E-Switch Distributor
KC58A13.001NPS Details Description
Related parts for KC58A13.001NPS
CONN TEST PROBE RCPT GOLD WHITE datasheet.pdf
OSC OCXO 13.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY .100 16POS R/A datasheet.pdf
LED CBI 4MM BI-LVL FLAT GRN/YLW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 22 OHM 14DIP datasheet.pdf
LED HB CXA3050 SERIES datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 3.16 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 630V RADIAL datasheet.pdf