AVX Corporation KC7050A100.000C20E00
KC7050A100.000C20E00 picture photo
Mfg. Part Number
KC7050A100.000C20E00
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 100.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC7050A100.000C20E00.pdf
Availability of KC7050A100.000C20E00
QUANTITY
KC7050A100.000C20E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC7050A100.000C20E00
Internal Part NumberEIS-KC7050A100.000C20E00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesKC7050A-C2, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency100MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)27mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.063" (1.60mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC7050A100.000C20E00
Related LinksKC7050A100, KC7050A100.000C20E00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC7050A100.000C20E00 Details Description
Related parts for KC7050A100.000C20E00
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC RX FM RADIO 64-108MHZ 20UQFN datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES MNT CROSS datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT datasheet.pdf
508 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
RES 3.65 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN M12 5POS datasheet.pdf