AVX Corporation KC7050A106.250C30E00
KC7050A106.250C30E00 picture photo
Mfg. Part Number
KC7050A106.250C30E00
Brief Description
OSC XO 106.25MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC7050A106.250C30E00.pdf
Availability of KC7050A106.250C30E00
QUANTITY
KC7050A106.250C30E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC7050A106.250C30E00
Internal Part NumberEIS-KC7050A106.250C30E00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesKyocera Clock Oscillators
TypeXO (Standard)
Frequency106.25MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)45mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.063" (1.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC7050A106.250C30E00
Related LinksKC7050A106, KC7050A106.250C30E00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC7050A106.250C30E00 Details Description
Related parts for KC7050A106.250C30E00
CONN HEADER 11POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
UNICARD SHEETS 1 SHEET=32 LABELS datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
NTC THERMISTOR S861/30 K/J 40 5% datasheet.pdf
RES 18.75K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN HEADER 69POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
TRANSMITTER datasheet.pdf
CONN DSUB 44POS H.D M R/A M3 datasheet.pdf