AVX Corporation KC7050A33.3333C3GE00
KC7050A33.3333C3GE00 picture photo
Mfg. Part Number
KC7050A33.3333C3GE00
Brief Description
OSC XO 33.3333MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC7050A33.3333C3GE00.pdf
Availability of KC7050A33.3333C3GE00
QUANTITY
KC7050A33.3333C3GE00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC7050A33.3333C3GE00
Internal Part NumberEIS-KC7050A33.3333C3GE00
TypeXO (Standard)
Frequency33.3333MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.063" (1.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC7050A33.3333C3GE00
Related LinksKC7050A33., KC7050A33.3333C3GE00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC7050A33.3333C3GE00 Details Description
Related parts for KC7050A33.3333C3GE00
Connector Receptacle 68 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 250KSPS 24-QSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 8A TO263AB datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 1.5A SOT32 datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 69.8 OHM 1% 20W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 496MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
GMVSTBW 2 5/ 2-ST OG datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 2KV RADIAL datasheet.pdf