AVX Corporation KC7050K1.84320C10E00
KC7050K1.84320C10E00 picture photo
Mfg. Part Number
KC7050K1.84320C10E00
Brief Description
OSC XO 1.8432MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC7050K1.84320C10E00.pdf
Availability of KC7050K1.84320C10E00
QUANTITY
KC7050K1.84320C10E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC7050K1.84320C10E00
Internal Part NumberEIS-KC7050K1.84320C10E00
TypeXO (Standard)
Frequency1.8432MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)3.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC7050K1.84320C10E00
Related LinksKC7050K1.8, KC7050K1.84320C10E00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC7050K1.84320C10E00 Details Description
Related parts for KC7050K1.84320C10E00
CAP CER 1800PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RELAY SSR DPST 300MA 8-SOP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 2.7K OHM 0404 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf