AVX Corporation KC7050K12.2880C10E00
KC7050K12.2880C10E00 picture photo
Mfg. Part Number
KC7050K12.2880C10E00
Brief Description
OSC XO 12.2880MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC7050K12.2880C10E00.pdf
Availability of KC7050K12.2880C10E00
QUANTITY
KC7050K12.2880C10E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC7050K12.2880C10E00
Internal Part NumberEIS-KC7050K12.2880C10E00
FamilyOscillators
SeriesKC7050K, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency12.288MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)3.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.047" (1.20mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)5µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC7050K12.2880C10E00
Related LinksKC7050K12., KC7050K12.2880C10E00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC7050K12.2880C10E00 Details Description
Related parts for KC7050K12.2880C10E00
ADM24S/AE24M/X datasheet.pdf
IC GATE OR 3CH 3-INP 14-SO datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS MALE T/H datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG BLACK 500' datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 100A 8SON datasheet.pdf
BACC 10C 10#20 PIN PLUG SS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf