AVX Corporation KC7050K13.5600C10E00
KC7050K13.5600C10E00 picture photo
Mfg. Part Number
KC7050K13.5600C10E00
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 13.5600MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC7050K13.5600C10E00.pdf
Availability of KC7050K13.5600C10E00
QUANTITY
KC7050K13.5600C10E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC7050K13.5600C10E00
Internal Part NumberEIS-KC7050K13.5600C10E00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesKC7050K, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency13.56MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)3.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.047" (1.20mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)5µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC7050K13.5600C10E00
Related LinksKC7050K13., KC7050K13.5600C10E00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC7050K13.5600C10E00 Details Description
Related parts for KC7050K13.5600C10E00
IC OPAMP JFET 3MHZ 14SO datasheet.pdf
ADAPTER PROGRAMMER 84-PLCC datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 300MA PC MNT datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 630V X7R 2220 datasheet.pdf
HEADER 8POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
2.4GHZ WIRELESS MODULE SMT datasheet.pdf
POWER STRIP 70" 20A 24OUT 6'C datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 YLW/GRN/GRN 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf