AVX Corporation KC7050K13.5600C1GE00
KC7050K13.5600C1GE00 picture photo
Mfg. Part Number
KC7050K13.5600C1GE00
Brief Description
OSC XO 13.5600MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC7050K13.5600C1GE00.pdf
Availability of KC7050K13.5600C1GE00
QUANTITY
KC7050K13.5600C1GE00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC7050K13.5600C1GE00
Internal Part NumberEIS-KC7050K13.5600C1GE00
TypeXO (Standard)
Frequency13.56MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)3.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC7050K13.5600C1GE00
Related LinksKC7050K13., KC7050K13.5600C1GE00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC7050K13.5600C1GE00 Details Description
Related parts for KC7050K13.5600C1GE00
CARD EDGE 130PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 8A TO-220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 5.1UH 4A 23.4 MOHM SMD datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
Connector Header 78 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
ATTENUATOR 10 DB DC 18GHZ datasheet.pdf