AVX Corporation KC7050K13.5600C1GE00
KC7050K13.5600C1GE00 picture photo
Mfg. Part Number
KC7050K13.5600C1GE00
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 13.5600MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC7050K13.5600C1GE00.pdf
Availability of KC7050K13.5600C1GE00
QUANTITY
KC7050K13.5600C1GE00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC7050K13.5600C1GE00
Internal Part NumberEIS-KC7050K13.5600C1GE00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesKC7050K, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency13.56MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)3.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.047" (1.20mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)5µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC7050K13.5600C1GE00
Related LinksKC7050K13., KC7050K13.5600C1GE00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC7050K13.5600C1GE00 Details Description
Related parts for KC7050K13.5600C1GE00
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 217.35VC SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 4.5A SOT23F-3 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 5V 30MA 3CP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 30SSOP datasheet.pdf
BOARD EVAL LV8772 MOTOR DRIVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 40V AXIAL datasheet.pdf