AVX Corporation KC7050K16.0000C10E00
KC7050K16.0000C10E00 picture photo
Mfg. Part Number
KC7050K16.0000C10E00
Brief Description
OSC XO 16.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC7050K16.0000C10E00.pdf
Availability of KC7050K16.0000C10E00
QUANTITY
KC7050K16.0000C10E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC7050K16.0000C10E00
Internal Part NumberEIS-KC7050K16.0000C10E00
TypeXO (Standard)
Frequency16MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)3.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC7050K16.0000C10E00
Related LinksKC7050K16., KC7050K16.0000C10E00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC7050K16.0000C10E00 Details Description
Related parts for KC7050K16.0000C10E00
CAP ALUM 68UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 114POS DUAL 1MM SMD datasheet.pdf
IC QUAD FET BUS SWITCH 14-QFN datasheet.pdf
RES 1.78 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
BETTER BURIED CLOSURE KIT 5X26 datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 9V datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR BQ27441 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf
9POS M R/A .318 4-40 datasheet.pdf