AVX Corporation KC7050K24.0000C10E00
KC7050K24.0000C10E00 picture photo
Mfg. Part Number
KC7050K24.0000C10E00
Brief Description
OSC XO 24.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC7050K24.0000C10E00.pdf
Availability of KC7050K24.0000C10E00
QUANTITY
KC7050K24.0000C10E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC7050K24.0000C10E00
Internal Part NumberEIS-KC7050K24.0000C10E00
TypeXO (Standard)
Frequency24MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC7050K24.0000C10E00
Related LinksKC7050K24., KC7050K24.0000C10E00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC7050K24.0000C10E00 Details Description
Related parts for KC7050K24.0000C10E00
IC ADC 12BIT DIFF-IN 1MSPS 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 55NS 48DIP datasheet.pdf
RIGHT ANGLE LIGHT PIPE, 2.8MM datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IE-MINIMC/TELCO-LFPT, TP-TX/FX-C datasheet.pdf
4P 4C 3W LEFT VERT XCHD HDR datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 5FLIPCHIP datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS BOX MNT SKT datasheet.pdf