AVX Corporation KC7050K50.0000C10E00
KC7050K50.0000C10E00 picture photo
Mfg. Part Number
KC7050K50.0000C10E00
Brief Description
OSC XO 50.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC7050K50.0000C10E00.pdf
Availability of KC7050K50.0000C10E00
QUANTITY
KC7050K50.0000C10E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC7050K50.0000C10E00
Internal Part NumberEIS-KC7050K50.0000C10E00
FamilyOscillators
SeriesKC7050K, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency50MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.047" (1.20mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)5µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC7050K50.0000C10E00
Related LinksKC7050K50., KC7050K50.0000C10E00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC7050K50.0000C10E00 Details Description
Related parts for KC7050K50.0000C10E00
BOARD PROTOTYPING .05/0.1" 8X8" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 120 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V C0G RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PCB 15MM 1POS datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 DSH datasheet.pdf
RES 100 OHM 10W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
MICRO 9C P 3" YEL JACKS NI datasheet.pdf