Murata Electronics North America KCM55WR7YA336MH01K
KCM55WR7YA336MH01K picture photo
Mfg. Part Number
KCM55WR7YA336MH01K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 33UF 35V X7R SMD
Datasheet Download
KCM55WR7YA336MH01K.pdf
Availability of KCM55WR7YA336MH01K
QUANTITY
KCM55WR7YA336MH01K Order Process
Ship out your order
Specifications of KCM55WR7YA336MH01K
Internal Part NumberEIS-KCM55WR7YA336MH01K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesKCM and KRM Series Metal Terminal Capacitors
Featured ProductKCM Series Metal Terminal Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseStacked SMD, 2 J-Lead
Size / Dimension0.240" L x 0.209" W (6.10mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.264" (6.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead StyleJ-Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KCM55WR7YA336MH01K
Related LinksKCM55WR7Y, KCM55WR7YA336MH01K Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
KCM55WR7YA336MH01K Details Description
Related parts for KCM55WR7YA336MH01K
BOX ABS BLACK 2.08" X 1.28" 10PC datasheet.pdf
IC INCLINOMETER/ACCELERMTR MSM datasheet.pdf
CAP CER 82PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
KK 100 HDR FLAT VERT TIN 3POS datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
PLINTH SIDES 200MM FITS 600D datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 10.8NS 144TQFP datasheet.pdf
THERMOSTAT 105 DEG NC TO-220 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf