Sunon KD1206PTB1 (2).GN
KD1206PTB1 (2).GN picture photo
Mfg. Part Number
KD1206PTB1 (2).GN
Brief Description
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
KD1206PTB1 (2).GN.pdf
Availability of KD1206PTB1 (2).GN
QUANTITY
KD1206PTB1 (2).GN Order Process
Ship out your order
Specifications of KD1206PTB1 (2).GN
Internal Part NumberEIS-KD1206PTB1 (2).GN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Certificate
PCN Obsolescence/ EOLKD,KDE,GM,PMD Series 25/Nov/2011
Standard Package200
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesMagLev®
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 25mm W
Air Flow23.5 CFM (0.665m³/min)
Static Pressure0.210 in H2O (52.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise34.5 dB(A)
Power (Watts)1.80W
RPM4500 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating0.150A
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - Frame-
Material - Blade-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KD1206PTB1 (2).GN
Related LinksKD1206PT, KD1206PTB1 (2).GN Datasheet, Sunon Distributor
KD1206PTB1 (2).GN Details Description
Related parts for KD1206PTB1 (2).GN
CAP ALUM 2200UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES MULT OHM 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 20% 760VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT UNIV PWR MODULE 6POS datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP 2.5-18V 8VSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf