Schurter KD13.4101.107
KD13.4101.107 picture photo
Mfg. Part Number
KD13.4101.107
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
MOD PWR ENTRY 1POLE QC 2.0MM PNL
Datasheet Download
KD13.4101.107.pdf
Availability of KD13.4101.107
QUANTITY
KD13.4101.107 Order Process
Ship out your order
Specifications of KD13.4101.107
Internal Part NumberEIS-KD13.4101.107
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS, Connectors Products
3D ModelKD Series.igsKD Series.stpKD Series.x_bKD Series.wrl
PCN Design/SpecificationMultiple Devices V-Lock Standard 14/Jan/2015
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesKD
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL10A
Voltage - UL125VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseYes
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.189" (4.8mm)
Switch FeaturesSwitch On-Off
FeaturesVoltage Selector
Fuse Holder, DrawerDrawer Sold Separate
Panel Cutout DimensionsRectangular - 27.50mm x 66.50mm
Panel Thickness0.079" (2.00mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress ProtectionIP40
ApprovalsCCC, CSA, ENEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KD13.4101.107
Related LinksKD13.4, KD13.4101.107 Datasheet, Schurter Distributor
KD13.4101.107 Details Description
Related parts for KD13.4101.107
IC PLD 8MC 7.5NS 20SOIC datasheet.pdf
DIODE UHF VAR CAP 13V SOD523 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN TERM HSG O/RAMP 10POS datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf