FFF KD20505200J0G
KD20505200J0G picture photo
Mfg. Part Number
KD20505200J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
508 TB SPR PLU W/LATCH
Datasheet Download
KD20505200J0G.pdf
Availability of KD20505200J0G
QUANTITY
KD20505200J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of KD20505200J0G
Internal Part NumberEIS-KD20505200J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,030
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesKD
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions20
Positions Per Level20
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL12A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG14-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesLatch Lock
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KD20505200J0G
Related LinksKD2050, KD20505200J0G Datasheet, FFF Distributor
KD20505200J0G Details Description
Related parts for KD20505200J0G
RES SMD 137K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V C0H 0402 datasheet.pdf
QUICKIE* HEADER datasheet.pdf
CAP CER 18PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 6.2V SSMINI5 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 400MA 900 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf