Sunon KDE1202PFB1-8(V)
KDE1202PFB1-8(V) picture photo
Mfg. Part Number
KDE1202PFB1-8(V)
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 25X10MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
KDE1202PFB1-8(V).pdf
Availability of KDE1202PFB1-8(V)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KDE1202PFB1-8(V) Order Process
Ship out your order
Specifications of KDE1202PFB1-8(V)
Internal Part NumberEIS-KDE1202PFB1-8(V)
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLKD,KDE,GM,PMD Series 25/Nov/2011
Standard Package100
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesMagLev®
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 25mm L x 25mm H x 10mm W
Air Flow3.1 CFM (0.088m³/min)
Static Pressure0.190 in H2O (47.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise25 dB(A)
Power (Watts)1.00W
RPM11000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.080A
Voltage Range10.2 ~ 13.8VDC
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KDE1202PFB1-8(V)
Related LinksKDE1202P, KDE1202PFB1-8(V) Datasheet, Sunon Distributor
KDE1202PFB1-8(V) Details Description
Related parts for KDE1202PFB1-8(V)
BOX ABS ALMOND 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ICL 7 OHM 20% 4.2A 15MM datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16TSSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 36V 1A datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
1000VDC 10X38 FUSE HOLDER, 2-POL datasheet.pdf