Sunon KDE1203PFB3-8(V)
KDE1203PFB3-8(V) picture photo
Mfg. Part Number
KDE1203PFB3-8(V)
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 30X10MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
KDE1203PFB3-8(V).pdf
Availability of KDE1203PFB3-8(V)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KDE1203PFB3-8(V) Order Process
Ship out your order
Specifications of KDE1203PFB3-8(V)
Internal Part NumberEIS-KDE1203PFB3-8(V)
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLKD,KDE,GM,PMD Series 25/Nov/2011
Standard Package100
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesMagLev®
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 30mm L x 30mm H x 10mm W
Air Flow3.15 CFM (0.089m³/min)
Static Pressure0.060 in H2O (14.9 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise18.5 dB(A)
Power (Watts)0.60W
RPM5000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.050A
Voltage Range10.2 ~ 13.8VDC
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KDE1203PFB3-8(V)
Related LinksKDE1203P, KDE1203PFB3-8(V) Datasheet, Sunon Distributor
KDE1203PFB3-8(V) Details Description
Related parts for KDE1203PFB3-8(V)
CONN HEADER .100" 14POS SNGL TIN datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 2.49KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SW SNAP ACT GOLD SPDT 0.187" datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC DO204AC datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 600V 1.5A datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 33 OHM 14SOIC datasheet.pdf