Rohm Semiconductor KDZTFTR5.6B
KDZTFTR5.6B picture photo
Mfg. Part Number
KDZTFTR5.6B
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 1W PMDU
Datasheet Download
KDZTFTR5.6B.pdf
Availability of KDZTFTR5.6B
QUANTITY
KDZTFTR5.6B Order Process
Ship out your order
Specifications of KDZTFTR5.6B
Internal Part NumberEIS-KDZTFTR5.6B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance-
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)-
Current - Reverse Leakage @ Vr20µA @ 1.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123F
Supplier Device PackagePMDU
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KDZTFTR5.6B
Related LinksKDZTF, KDZTFTR5.6B Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KDZTFTR5.6B Details Description
Related parts for KDZTFTR5.6B
CONN PIN HSG 6POS .100 UNLOADED datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 1.5A 1000V DFM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 10VOUT 25W datasheet.pdf
DIODE SW 3A 400V 150NS DO-214AB datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf