Schurter KE10.6100.505
KE10.6100.505 picture photo
Mfg. Part Number
KE10.6100.505
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
KE POWER ENTRY MODUL 10A
Datasheet Download
KE10.6100.505.pdf
Availability of KE10.6100.505
QUANTITY
KE10.6100.505 Order Process
Ship out your order
Specifications of KE10.6100.505
Internal Part NumberEIS-KE10.6100.505
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationKE Series Marking 14/Jan/2014
PCN PackagingMultiple Devices 20/Nov/2015
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesKE
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL10A
Voltage - UL125VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseYes
Number of Positions3
Mounting Type-
Termination-
Switch Features-
FeaturesVoltage Selector
Fuse Holder, DrawerDrawer Sold Separate
Panel Cutout DimensionsRectangular - 27.50mm x 52.50mm
Panel Thickness-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress ProtectionIP40
ApprovalsCSA, ENEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KE10.6100.505
Related LinksKE10.6, KE10.6100.505 Datasheet, Schurter Distributor
KE10.6100.505 Details Description
Related parts for KE10.6100.505
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Receptacle 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH PUSHWHEEL PC PINS DPS8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS DL 2MM 8GOLD T/H datasheet.pdf
RES 22.0 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
UMY3630 UNIV MAT 5M CABLE NS1 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 60V 600MA DO35 datasheet.pdf
OSC MEMS 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf