| Internal Part Number | EIS-KE161151A0J0G | |
| Standard Package | 2,080 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets | |
| Series | KE | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) | |
| Number of Positions | 16 | |
| Positions Per Level | 8 | |
| Number of Levels | 2 | |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) | |
| Header Orientation | 90°, Right Angle | |
| Plug Wire Entry | - | |
| Termination Style | Solder | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Current - IEC | - | |
| Voltage - IEC | - | |
| Current - UL | 5.5A | |
| Voltage - UL | 160V | |
| Wire Gauge or Range - AWG | - | |
| Wire Gauge or Range - mm² | - | |
| Color | Green | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C | |
| Contact Mating Finish | Tin | |
| Features | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | KE161151A0J0G | |
| Related Links | KE1611, KE161151A0J0G Datasheet, FFF Distributor | |
 | 201847-1 | CONN STRAIN RELIEF 50POS LONG | datasheet.pdf | |