| Internal Part Number | EIS-KE28515200J0G | |
| Standard Package | 2,030 | |
| Number of Positions | 28 | |
| Positions Per Level | 14 | |
| Number of Levels | 2 | |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) | |
| Header Orientation | Vertical | |
| Voltage - IEC | - | |
| Current - UL | 12A | |
| Voltage - UL | 300V | |
| Color | Green | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C | |