FFF KE42525200J0G
KE42525200J0G picture photo
Mfg. Part Number
KE42525200J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
508 TB SOCKET WF VER
Datasheet Download
KE42525200J0G.pdf
Availability of KE42525200J0G
QUANTITY
KE42525200J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of KE42525200J0G
Internal Part NumberEIS-KE42525200J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,016
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesKE
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions42
Positions Per Level21
Number of Levels2
Pitch0.200" (5.08mm)
Header OrientationVertical
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL12A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesMating Flange
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KE42525200J0G
Related LinksKE4252, KE42525200J0G Datasheet, FFF Distributor
KE42525200J0G Details Description
Related parts for KE42525200J0G
RES SMD 49.9KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 16"L X 16"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf