ST KF15BD-TR
KF15BD-TR picture photo
Mfg. Part Number
KF15BD-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.5A 8SO
Datasheet Download
KF15BD-TR.pdf
Availability of KF15BD-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KF15BD-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of KF15BD-TR
Internal Part NumberEIS-KF15BD-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)1V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 20 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KF15BD-TR
Related LinksKF15, KF15BD-TR Datasheet, ST Distributor
KF15BD-TR Details Description
Related parts for KF15BD-TR
CAP CER 33PF 1.5KV NP0 1808 datasheet.pdf
RES SMD 1.74M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 6.3V X7R 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 180VWM 292VC SOD123 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS PIN datasheet.pdf
UNIV 100-240VAC-24VDC CONT NEMA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf