| Internal Part Number | EIS-KFS500B1/4 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | KFS500B1/4 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement | |
| Featured Product | TE Connectivity Alcoswitch Switches | |
| Standard Package | 25 | |
| Category | Hardware, Fasteners, Accessories | |
| Family | Knobs | |
| Series | KFS | |
| Style | Cylindrical with Skirt | |
| Type | Knurled, Straight | |
| Shaft Size | 0.250" (6.35mm) | |
| Diameter | 0.500" (12.70mm), 0.630" (16.00mm) Skirt | |
| Height | 0.811" (20.60mm) | |