| Internal Part Number | EIS-KFS500B1/4 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | KFS500B1/4 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement | |
| Featured Product | TE Connectivity Alcoswitch Switches | |
| Standard Package | 25 | |
| Category | Hardware, Fasteners, Accessories | |
| Family | Knobs | |
| Series | KFS | |
| Style | Cylindrical with Skirt | |
| Type | Knurled, Straight | |
| Shaft Size | 0.250" (6.35mm) | |
| Diameter | 0.500" (12.70mm), 0.630" (16.00mm) Skirt | |
| Height | 0.811" (20.60mm) | |
| Indicator | Line on Skirt | |
| Material | Metal | |
| Color | Black Matte | |
| Features | 6-32 Set Screw (2) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | KFS500B1/4 | |
| Related Links | KFS50, KFS500B1/4 Datasheet, TE Connectivity Alcoswitch Switches Distributor | |
 | 1331-334K | FIXED IND 330UH 53MA 16 OHM SMD | datasheet.pdf | |