Schurter KG15.6199.151
KG15.6199.151 picture photo
Mfg. Part Number
KG15.6199.151
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
MOD PWR ENTRY 1POLE QC SCREW PNL
Datasheet Download
KG15.6199.151.pdf
Availability of KG15.6199.151
QUANTITY
KG15.6199.151 Order Process
Ship out your order
Specifications of KG15.6199.151
Internal Part NumberEIS-KG15.6199.151
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS, Connectors Products
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesKG Bowdencable
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC6A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL8A
Voltage - UL125VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseYes
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationQuick Connect - 0.189" (4.8mm)
Switch FeaturesSwitch On-Off
FeaturesVoltage Selector
Fuse Holder, DrawerDrawer Sold Separate
Panel Cutout DimensionsRectangular - 27.50mm x 80.00mm
Panel Thickness-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress ProtectionIP40
ApprovalsCSA, ENEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KG15.6199.151
Related LinksKG15.6, KG15.6199.151 Datasheet, Schurter Distributor
KG15.6199.151 Details Description
Related parts for KG15.6199.151
RES SMD 68.1K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 2225 datasheet.pdf
IC ENCODER PROG 12-BIT 14TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.8A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS SKT datasheet.pdf
TFT COLOR LCD W/LED BCK LT datasheet.pdf
METRAL KIT 4323569-06 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
SMB JACK STR RG316 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 15A PNL MNT datasheet.pdf