Schurter KG16.5101.109
KG16.5101.109 picture photo
Mfg. Part Number
KG16.5101.109
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
MOD PWR ENTRY 1POLE QC 2.5MM PNL
Datasheet Download
KG16.5101.109.pdf
Availability of KG16.5101.109
QUANTITY
KG16.5101.109 Order Process
Ship out your order
Specifications of KG16.5101.109
Internal Part NumberEIS-KG16.5101.109
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS, Connectors Products
3D ModelKG Series.igsKG Series.stpKE Series.x_bKG Series.wrl
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesKG
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL10A
Voltage - UL125VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseYes
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.189" (4.8mm)
Switch FeaturesSwitch On-Off
FeaturesVoltage Selector
Fuse Holder, DrawerDrawer Sold Separate
Panel Cutout DimensionsRectangular - 27.50mm x 80.00mm
Panel Thickness0.098" (2.50mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress ProtectionIP40
ApprovalsCSA, ENEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KG16.5101.109
Related LinksKG16.5, KG16.5101.109 Datasheet, Schurter Distributor
KG16.5101.109 Details Description
Related parts for KG16.5101.109
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
STRAP STEEL 304 .63" X 16.2" datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 100MA SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 120 OHM 1206 datasheet.pdf
LED HARNESS 3 LED ASSEMBLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 665 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6SKT STR PCB datasheet.pdf
LOCATOR PLATES FOR CONNECTORS ES datasheet.pdf
CAP FILM 680PF 10% 630VDC RADIAL datasheet.pdf