TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KHAU-17D11-90
KHAU-17D11-90 picture photo
Mfg. Part Number
KHAU-17D11-90
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 90V
Datasheet Download
KHAU-17D11-90.pdf
Availability of KHAU-17D11-90
QUANTITY
KHAU-17D11-90 Order Process
Ship out your order
Specifications of KHAU-17D11-90
Internal Part NumberEIS-KHAU-17D11-90
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesKHA
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current10mA
Coil Voltage90VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)3A
Switching Voltage240VAC - Max
Turn On Voltage (Max)67.5 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time13ms
Release Time6ms
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power-
Coil Resistance-
Operating Temperature-45°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KHAU-17D11-90
Related LinksKHAU-1, KHAU-17D11-90 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
KHAU-17D11-90 Details Description
Related parts for KHAU-17D11-90
CONN SOCKET SOIC ZIF 44POS GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 4.5MHZ 16SOIC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 6.7A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT SER 76KSPS 24-SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 120V datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V S2H 1206 datasheet.pdf
LED IND 8MM YELLOW 24V datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 10POS SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf