TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KHAU-17D12N-110
KHAU-17D12N-110 picture photo
Mfg. Part Number
KHAU-17D12N-110
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 110V
Datasheet Download
KHAU-17D12N-110.pdf
Availability of KHAU-17D12N-110
QUANTITY
KHAU-17D12N-110 Order Process
Ship out your order
Specifications of KHAU-17D12N-110
Internal Part NumberEIS-KHAU-17D12N-110
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesKHA
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current8.2mA
Coil Voltage110VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage240VAC - Max
Turn On Voltage (Max)82.5 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time13ms
Release Time6ms
FeaturesNeon Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power1.1 W
Coil Resistance11 kOhms
Operating Temperature-45°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KHAU-17D12N-110
KHAU-17D12N-110 Details Description
Related parts for KHAU-17D12N-110
IDC CABLE - MSD40K/MC40G/MPK40K datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 512K FLASH 144PQFP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 15A 125V datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 6" 6A MED datasheet.pdf
CONDUCT MARK COLLAR PRINT HORIZ datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf