United Chemi-Con KHC101E475Z55R0T00+000
KHC101E475Z55R0T00+000 picture photo
Mfg. Part Number
KHC101E475Z55R0T00+000
Brief Description
CAP CER 4.7UF 100V Y5U 2220
Datasheet Download
KHC101E475Z55R0T00+000.pdf
Availability of KHC101E475Z55R0T00+000
QUANTITY
KHC101E475Z55R0T00+000 Order Process
Ship out your order
Specifications of KHC101E475Z55R0T00+000
Internal Part NumberEIS-KHC101E475Z55R0T00+000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KHC101E475Z55R0T00+000
Related LinksKHC101E475Z, KHC101E475Z55R0T00+000 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KHC101E475Z55R0T00+000 Details Description
Related parts for KHC101E475Z55R0T00+000
RES SMD 7.15K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 12V datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 33POS STR datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 1K 28SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 130MA 7.89 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf