United Chemi-Con KHC500E106M55S0T00
KHC500E106M55S0T00 picture photo
Mfg. Part Number
KHC500E106M55S0T00
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 50V Y5U 2220
Datasheet Download
KHC500E106M55S0T00.pdf
Availability of KHC500E106M55S0T00
QUANTITY
KHC500E106M55S0T00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KHC500E106M55S0T00
Internal Part NumberEIS-KHC500E106M55S0T00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesTHC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KHC500E106M55S0T00
Related LinksKHC500E10, KHC500E106M55S0T00 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KHC500E106M55S0T00 Details Description
Related parts for KHC500E106M55S0T00
REMOVAL KIT LEAD FREE F/COMP SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.24KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
LED 7-SEGMENT DISPLAY datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOUSING FEML KK .156" CRMP 12POS datasheet.pdf
BUS-BAR XFRMR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP POLY 68UF 20% 16V SMD datasheet.pdf