United Chemi-Con KHD101E156M80A0B00
KHD101E156M80A0B00 picture photo
Mfg. Part Number
KHD101E156M80A0B00
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15UF 100V Y5U RADIAL
Datasheet Download
KHD101E156M80A0B00.pdf
Availability of KHD101E156M80A0B00
QUANTITY
KHD101E156M80A0B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KHD101E156M80A0B00
Internal Part NumberEIS-KHD101E156M80A0B00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Reliability Multilayer Ceramic Capacitors
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesTHD
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.531" L x 0.197" W (13.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KHD101E156M80A0B00
Related LinksKHD101E15, KHD101E156M80A0B00 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KHD101E156M80A0B00 Details Description
Related parts for KHD101E156M80A0B00
RES SMD 15.8K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT/CAP 14CKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 425MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FUS 600VAC DC F A MIDGET 1A TABS datasheet.pdf