United Chemi-Con KHD500E156M55A0B00
KHD500E156M55A0B00 picture photo
Mfg. Part Number
KHD500E156M55A0B00
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15UF 50V Y5U RADIAL
Datasheet Download
KHD500E156M55A0B00.pdf
Availability of KHD500E156M55A0B00
QUANTITY
KHD500E156M55A0B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KHD500E156M55A0B00
Internal Part NumberEIS-KHD500E156M55A0B00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Reliability Multilayer Ceramic Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesTHD
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KHD500E156M55A0B00
Related LinksKHD500E15, KHD500E156M55A0B00 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KHD500E156M55A0B00 Details Description
Related parts for KHD500E156M55A0B00
IC CTRLR HOTSWAP PCI BUS 16SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 86POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
CARD EDGE 80POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 23POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
MEMORY CASSETTE 8K WORD EEPROM datasheet.pdf
RES 25.2K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
PRESS SENS 0 TO 30PSI ABSLTE datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf