TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KHU-11A12-120
KHU-11A12-120 picture photo
Mfg. Part Number
KHU-11A12-120
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 120V
Datasheet Download
KHU-11A12-120.pdf
Availability of KHU-11A12-120
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KHU-11A12-120 Order Process
Ship out your order
Specifications of KHU-11A12-120
Internal Part NumberEIS-KHU-11A12-120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesKHU
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current11mA
Coil Voltage120VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage240VAC - Max
Turn On Voltage (Max)102 VAC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time13ms
Release Time6ms
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power1.35 VA
Coil Resistance3.9 kOhms
Operating Temperature-45°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KHU-11A12-120
Related LinksKHU-11, KHU-11A12-120 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
KHU-11A12-120 Details Description
Related parts for KHU-11A12-120
CAP CER 1000PF 500V X7R 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 20MA SOT23-5 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2812 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 200W datasheet.pdf
LABEL HEAT SHRINK datasheet.pdf
CONN SSL BRIDGE 2POS MALE-MALE datasheet.pdf