ITT Cannon, LLC KJA0T25W19SN
KJA0T25W19SN picture photo
Mfg. Part Number
KJA0T25W19SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGED W/SKT
Datasheet Download
KJA0T25W19SN.pdf
Availability of KJA0T25W19SN
QUANTITY
KJA0T25W19SN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJA0T25W19SN
Internal Part NumberEIS-KJA0T25W19SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJA0T25W19SN
Related LinksKJA0T2, KJA0T25W19SN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJA0T25W19SN Details Description
Related parts for KJA0T25W19SN
LED 7-SEG 0.3" 1DGT HIEFF RED CC datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 8POS TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 20SSOP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
350 TB SOC CLOSE RA THR datasheet.pdf
CRYSTAL 25MHZ 20PF THRU datasheet.pdf