ITT Cannon, LLC KJA6T15W19PNL
KJA6T15W19PNL picture photo
Mfg. Part Number
KJA6T15W19PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 19POS CABLE PIN
Datasheet Download
KJA6T15W19PNL.pdf
Availability of KJA6T15W19PNL
QUANTITY
KJA6T15W19PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJA6T15W19PNL
Internal Part NumberEIS-KJA6T15W19PNL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJA
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJA6T15W19PNL
Related LinksKJA6T1, KJA6T15W19PNL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJA6T15W19PNL Details Description
Related parts for KJA6T15W19PNL
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PROCESS METER 0-400VAC LCD PANEL datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 400MHZ 165FBGA datasheet.pdf
GPS SMT PATCH ANTENNA 1575MHZ datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf