ITT Cannon, LLC KJA6T21W11SN
KJA6T21W11SN picture photo
Mfg. Part Number
KJA6T21W11SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS INLINE W/SKT
Datasheet Download
KJA6T21W11SN.pdf
Availability of KJA6T21W11SN
QUANTITY
KJA6T21W11SN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJA6T21W11SN
Internal Part NumberEIS-KJA6T21W11SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJA6T21W11SN
Related LinksKJA6T2, KJA6T21W11SN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJA6T21W11SN Details Description
Related parts for KJA6T21W11SN
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK BST ADJ 0.5A 16SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 40POS .51M datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
TEMP METER LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf