ITT Cannon, LLC KJA6T23F35SN
KJA6T23F35SN picture photo
Mfg. Part Number
KJA6T23F35SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 100POS INLINE W/SKT
Datasheet Download
KJA6T23F35SN.pdf
Availability of KJA6T23F35SN
QUANTITY
KJA6T23F35SN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJA6T23F35SN
Internal Part NumberEIS-KJA6T23F35SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions100
Shell Size - Insert23-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJA6T23F35SN
Related LinksKJA6T2, KJA6T23F35SN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJA6T23F35SN Details Description
Related parts for KJA6T23F35SN
RES SMD 187K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER PH TOP 6POS 2MM datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 16POS 2MM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
Crystal 64.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA SOC 529FCBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS datasheet.pdf