ITT Cannon, LLC KJA6T25F37SN
KJA6T25F37SN picture photo
Mfg. Part Number
KJA6T25F37SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 37POS INLINE W/SKT
Datasheet Download
KJA6T25F37SN.pdf
Availability of KJA6T25F37SN
QUANTITY
KJA6T25F37SN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJA6T25F37SN
Internal Part NumberEIS-KJA6T25F37SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert25-37
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJA6T25F37SN
Related LinksKJA6T2, KJA6T25F37SN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJA6T25F37SN Details Description
Related parts for KJA6T25F37SN
CONN PIN 18-22AWG TIN CRIMP TERM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
LP.100"SHRD HDR .100" VERT 30GLD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 254MW SOT1123 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 2.3A SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf
50POS M FILT.TY5 SOLDER CUP datasheet.pdf