ITT Cannon, LLC KJA6T25F61SN
KJA6T25F61SN picture photo
Mfg. Part Number
KJA6T25F61SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS INLINE W/SKT
Datasheet Download
KJA6T25F61SN.pdf
Availability of KJA6T25F61SN
QUANTITY
KJA6T25F61SN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJA6T25F61SN
Internal Part NumberEIS-KJA6T25F61SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJA6T25F61SN
Related LinksKJA6T2, KJA6T25F61SN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJA6T25F61SN Details Description
Related parts for KJA6T25F61SN
RES SMD 14K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV DARLINGTON 8-DIP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 240W datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf