ITT Cannon, LLC KJA7T25W37BA
KJA7T25W37BA picture photo
Mfg. Part Number
KJA7T25W37BA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 37POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJA7T25W37BA.pdf
Availability of KJA7T25W37BA
QUANTITY
KJA7T25W37BA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJA7T25W37BA
Internal Part NumberEIS-KJA7T25W37BA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions37
Shell Size - Insert25-37
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJA7T25W37BA
Related LinksKJA7T2, KJA7T25W37BA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJA7T25W37BA Details Description
Related parts for KJA7T25W37BA
CONN HEADER .100" 10POS VERT T/H datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 40POS DUAL TIN datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 4KX9 20NS 32PLCC datasheet.pdf
CABLE STRIPPER CASSETE-YELLOW datasheet.pdf
CONN HEADR 56POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
RES 133 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf