ITT Cannon, LLC KJB0T13F35BN
KJB0T13F35BN picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T13F35BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 22POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T13F35BN.pdf
Availability of KJB0T13F35BN
QUANTITY
KJB0T13F35BN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T13F35BN
Internal Part NumberEIS-KJB0T13F35BN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions22
Shell Size - Insert13-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T13F35BN
Related LinksKJB0T1, KJB0T13F35BN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T13F35BN Details Description
Related parts for KJB0T13F35BN
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 25mA Backlight 16-TQFN (3x3) datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 60POS .100 T/H AU datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC KEY OS 3KW datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 10 OHM 14DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
TFT MOD TOUCH 5.7" WITH FONTS datasheet.pdf
RING TONGUE I.S. datasheet.pdf
4700UF 35V 18X35MM 105C 4000H datasheet.pdf